Jak číst údaje na LED lampách

LED lampy v poslední době začaly nahrazovat konvenční žárovky i kompaktní zářivky, a to jak v domácnostech, tak i v komerční sféře. Porozumět údajům a vybrat tak správný produkt, ale není pro laika vůbec jednoduché. Navíc některé informace mohou být jen chytrým marketingovým tahem výrobců. Stejně zavádějící ale může být i cena. U seriózních výrobců bude plus minus stejná. U méně seriózních budou ceny tlačeny výrazně níž. Levnější materiál ale zdaleka nemůže být zárukou dlouhé životnosti. Tím se však význam LED lamp zcela vytrácí…

Tak jako u každého výrobku jsou i u LED lamp údaje popsány na jejich balení nebo alespoň v přiložené dokumentaci. Specifikace lampy obvykle zahrnuje jmenovitý výkon, jeho ekvivalent ke klasickým žárovkám provozní napětí a frekvenci, barvu světla, index podání barev, světelný tok, provozní životnost a typ zástrčky, do které přísluší. Dozvědět byste se na tomto místě měli také, jestli je lampa stmívatelná a jakou má svítivost. Typická tabulka o údajích by měla vypadat asi takto:  

Classic A E27 10W teplá bílá

Vlastnosti produktu LED lampa jako náhrada za standardní 40W žárovku Stmívatelná Úspora energie až 75 %

Příkon 10 W

Napětí 220-240 V

Provozní frekvence 50-60 Hz

Barva světla Teplá bílá - 3000K

Index podání barev (CRI) >80

Světelný tok 480 lm

Světelná účinnost 48

Životnost 35 000 hodin = 16 let* *při 6 hodinách používání denně  

Množství eletrické energie, která se spotřebovává při provozu lampy vám udává jmenovitý výkon. Ekvivalent výkonu LED lampy ke klasickým žárovkam popisuje Evropský standard č.244 (v dolní tabulce). U jednotlivých výrobců se ale různí. Spotřeba energie klasických žárovek je většinou 3,5-5x vyšší než u LED lamp.  

Košík je prázdný.

Podle Zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online;v případě technického výpadku pak nejpozději do 48hod.

zboží v e-shopu: 4311 e-shop systém banan.cz